The 2018 Oscar Nominations

The time has finally come. This morning, at the absurd hour of 5am, the Academy announced their Oscar nominations for the films of 2017. The contenders for the 90th Academy Awards are as follows:

Best Motion Picture:

Get Out
Lady Bird
The Shape of Water
Call Me by Your Name
Three Billboards outside Ebbing, Missouri
Dunkirk
The Post
Phantom Thread
Darkest Hour

Best Director:

Christopher Nolan — Dunkirk
Guillermo del Toro — The Shape of Water
Jordan Peele — Get Out
Greta Gerwig — Lady Bird
Paul Thomas Anderson — Phantom Thread

Best Lead Actor:

Gary Oldman — Darkest Hour
Timothée Chalamet — Call Me by Your Name
Daniel Kaluuya — Get Out
Daniel Day-Lewis — Phantom Thread
Denzel Washington — Roman J. Israel, Esq

Best Lead Actress:

Frances McDormand — Three Billboards outside Ebbing, Missouri
Saoirse Ronan — Lady Bird
Sally Hawkins — The Shape of Water
Meryl Streep — The Post
Margot Robbie — I, Tonya

Best Supporting Actor:

Sam Rockwell — Three Billboards outside Ebbing, Missouri
Willem Dafoe — The Florida Project
Richard Jenkins — The Shape of Water
Christopher Plummer — All the Money in the World
Woody Harrelson — Three Billboards outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actress:

Laurie Metcalf — Lady Bird
Allison Janney — I, Tonya
Mary J. Blige — Mudbound
Lesley Manville — Phantom Thread
Octavia Spencer — The Shape of Water

Best Original Screenplay:

Jordan Peele — Get Out
Greta Gerwig — Lady Bird
Emily V. Gordon, Kumail Nanjiani — The Big Sick
Martin McDonagh — Three Billboards outside Ebbing, Missouri
Vanessa Taylor, Guillermo del Toro — The Shape of Water

Best Adapted Screenplay:

James Ivory — Call Me by Your Name
Dee Rees, Virgil Williams — Mudbound
Aaron Sorkin — Molly’s Game
Scott Neustadter, Michael H. Weber — The Disaster Artist
James Mangold, Scott Frank, Michael Green — Logan

Best Production Design:

Dennis Gassner, Alessandra Querzola — Blade Runner 2049
Sarah Greenwood, Katie Spencer — Darkest Hour
Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin — The Shape of Water
Nathan Crowley, Gary Fettis — Dunkirk
Sarah Greenwood, Katie Spencer — Beauty and the Beast

Best Cinematography:

Hoyte van Hoytema — Dunkirk
Roger Deakins — Blade Runner 2049
Rachel Morrison — Mudbound
Bruno Delbonnel — Darkest Hour
Dan Laustsen — The Shape of Water

Best Costume Design:

Mark Bridges — Phantom Thread
Jacqueline Durran — Beauty and the Beast
Consolata Boyle — Victoria and Abdul
Luis Sequeira — The Shape of Water
Jacqueline Durran — Darkest Hour

Best Film Editing:

Lee Smith — Dunkirk
Jonathan Amos, Paul Machliss — Baby Driver
Tatiana S. Riegel — I, Tonya
Sidney Wolinsky — The Shape of Water
Jon Gregory — Three Billboards outside Ebbing, Missouri

Best Makeup & Hairstyling:

Ivana Primorac, Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick — Darkest Hour
Naomi Bakstad, Robert A. Pandini, Arjen Tuiten — Wonder
Daniel Phillips, Lou Sheppard — Victoria and Abdul

Best Sound Mixing: 

Mac Ruth, Ron Bartlett, Doug Hemphill — Blade Runner 2049
Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo — Dunkirk
Stuart Wilson, Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick — Star Wars: The Last Jedi
Glen Gauthier, Christian Cooke, Brad Zoern — The Shape of Water
Mary H. Ellis, Julian Slater, Tim Cavagin — Baby Driver

Best Sound Editing:

Mark Mangini, Theo Green — Blade Runner 2049
Richard King, Alex Gibson — Dunkirk
Matthew Wood, Ren Klyce — Star Wars: The Last Jedi
Nathan Robitaille — The Shape of Water
Julian Slater — Baby Driver

Best Visual Effects:

Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Joel Whist — War for the Planet of the Apes
John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer — Blade Runner 2049
Ben Morris, Mike Mulholland, Chris Corbould, Neal Scanlan — Star Wars: The Last Jedi
Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, Dan Sudick — Guardians of the Galaxy Vol. 2
Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, Mike Meinardus — Kong: Skull Island

Best Original Score:

Hans Zimmer — Dunkirk
Jonny Greenwood — Phantom Thread
Alexandre Desplat — The Shape of Water
John Williams — Star Wars: The Last Jedi
Carter Burwell — Three Billboards outside Ebbing, Missouri

Best Original Song:

“Mystery of Love,” Sufjan Stevens — Call Me by Your Name
“This Is Me,” Benj Hasek, Justin Paul — The Greatest Showman
“Remember Me,” Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez — Coco
“Stand Up for Something,” Diane Warren, Common — Marshall
“Mighty River,” Mary J. Blige — Mudbound

Best Animated Feature:

Coco
The Breadwinner
Loving Vincent
The Boss Baby

Ferdinand

Best Foreign Language Film:

The Square
A Fantastic Woman
Loveless
The Insult

On Body and Soul

Best Documentary Feature:

Icarus
Faces Places
Strong Island

Last Men in Aleppo
Abacus: Small Enough to Jail

Best Documentary Short:

Edith+Eddie
Heaven is a Traffic Jam on the 405
Heroin(e)

Knife Skills
Traffic Stop

Best Live Action Short:

The Eleven O’Clock
The Silent Child
Watu Wote/All of Us
My Nephew Emmett
DeKalb Elementary

Best Animated Short:

Dear Basketball
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes
Garden Party

 

Featured image via A24/Warner Bros./Universal Pictures/Fox Searchlight.